Gyermek dietetikai tanácsadás

Az ember életében sok olyan probléma, betegség léphet fel, amely táplálkozással függ össze. A dietetikus munkája a megelőző-gyógyító ellátás. A dietetikus táplálkozástudományi gyakorlat birtokában az egyén számára a legideálisabb táplálási tervet dolgozza ki. Kóros állapot esetén is egyénre szabott táplálkozási tervet állít össze különös tekintettel a kórtörténetre, a jelenlegi egészségi állapotra és a betegség lefolyására nézve. Az egészséges és beteg emberek táplálkozásának változásait segíti elő hosszú távon.
Mivel fordulhatunk egy dietetikushoz?
Preventív, egészségmegőrző tanácsadás esetén:
· kismamák étrendje
· életmódváltás
· sporttáplálkozás
· csecsemő- illetve gyermektáplálkozás,
· súlynövelés
· Vegetáriánus vagy vegán étrend
Terápiás étrendet igénylő páciensek esetén:
· elhízás
· inzulinrezisztencia
· cukorbetegség
· gyomorbetegségek (pl. gyomorfekély) · bélbetegségek (pl. IBS, Crohn-betegség, Colitis ulcerosa)
· iritábilis bél szindróma
· reflux
· székrekedés
· ételallergiák és intoleranciák
· szív- érrendszeri betegségek (pl. magas vérnyomás, infarktus, magas koleszterin szintek)
· vesebetegségek
· daganatos betegségek
· PCOS
· pajzsmirigybetegségek
· hasnyálmirigy betegségek
· májbetegségek
· sztómával rendelkezők étrendje
· Étkezési zavarok pl. anorexia nervosa, bulimia
· Roboráló étrend, alultápláltság, illetve betegség esetén
· ADHD
· Cisztás fibrózis
· Ketogén diéta
· Vashiány
A tanácsadáshoz szükséges dokumentumok:
A tanácsadásra kérjük hozzon magával egy 3 napig vezetett étkezési naplót, amelyben szerepel az összes étkezés mennyiségekkel feltüntetve. Amennyiben az étkezések panaszt váltanak ki akkor ez is legyen feljegyezve. Ezenkívül még hozza magával a legutóbbi szakorvosi dokumentációit, laborleleteit.
Hogyan történik a dietetikai tanácsadás?
A tanácsadás a táplálkozási anamnézis felvételével kezdődik. Ezt követően elvégzi a dietetikus a szükséges méréseket, megvizsgálja a fizikális állapotot és az előző szakorvosi dokumentumokat illetve labor eredményeket. Ezek összességében adnak egy képet a páciens tápláltsági- és egészségügyi állapotáról. A tanácsadás következő része, hogy a dietetikus elemzi a táplálkozási naplót és ez alapján egyénre szabott táplálkozási tanácsokkal látja el a beteget, amely magába foglalja az ajánlott étrendi változtatásokat a javasolt nyersanyag válogatást és konyhatechnológiai eljárásokat illetve étrend kivitelezésének gyakorlati szempontjait.
Személyre szabott mintaétrend, receptekkel:
A tápláltsági állapot és a táplálkozási szokások alapján összeállított heti étrend. Az étrend figyelembe veszi a jelenlegi étkezési rendjét és szokásait, ez jól beilleszthetővé tesz a mindennapi életbe a szükséges változtatásokat. Az étrendet igény szerint több hétre is kérhető.

Szirbek Éva